V Dolním Újezdě vzniká nová tradice

čtvrtek 2.4.2015

Poslední březnovou neděli se v kulturním domě v Dolním Újezdě konalo „Velikonoční Tvoření“. Předvelikonoční událost během odpoledne navštívilo asi 150 dětí, rodičů, prarodičů a občanů Dolního Újezdu a blízkého okolí. Vyvedenou akci uspořádaly tří místní instituce. Spolek Kulturní Morava spolu s místní mateřskou a základní školou. Všechny se svým dílem podílely na programu. Mateřská škola s tematicky směřovaným velikonočním vystoupením a škola s pásmem záhorských písní a tanců.

Program doplnila přednáška ředitelky muzea Záhoří z Veselíčka, paní Stanislavy Čočkové, o velikonočních tradicích. Závěr programu patřil dražbě na podporu místních škol, kterou moderoval Karel Valenta ze spolku Kulturní Morava, na které se vydražilo 2 985 Kč. Dražilo se celkem 39 položek, které darovali rodiče a občané nejen z naší obce.

Celé odpoledne měly děti a návštěvníci možnost tvořit velikonoční předměty, na které finančně přispěl obecní úřad v Dolním Újezdě. Při pletení pomlázek, kterých si odnesli návštěvní třináct, asistoval pan Martin Petráš. U kraslic, kterých se vytvořilo přes čtyřicet, paní Jana Mačáková. S velikonočními kuřátky a dalšími kraslicemi byla nápomocna Miroslava Ocelková a o malování s dětmi se starala Anastázie Petrášová.

Na jarmarku, který byl nedílnou součástí celé akce, nabízeli své výrobky MŠ Staměřice, ZŠ Dolní Újezd a tvořivé matky z Výklek, Lazník a Velkého Újezdu.

Pro milovníky příjemného posezení byla po celou dobu k dispozici kavárna, do které dodali své chutné domácí výrobky Ladislava Petrášová (mazance), Jana Valentová (plněné rohlíky) a Hana Zavadilová (věnečky).

Souznění všech jednotlivých složek odpoledního programu spolu vytvořilo příjemnou předvelikonoční atmosféru. Každý z návštěvníků si přišel na své. Děti si domů odnášely spoustu ručně udělaných výrobků, ostatní zkrášlí své domovy krásnými profesionálně zpracovanými kraslicemi, či jinými velikonočními dekoracemi. Rozhodně zajímavým zážitkem byla také dražba, která rozproudila v obecenstvu zdravou soutěživost a vykouzlila úsměvy na mnoha tvářích. Na celé odpoledne se kulturní dům Dolního Újezdu proměnil v rozkvetlou velikonoční louku, která vytrhla místní obyvatele z všedního dění obyčejných dní.

Kulturní Morava z. s.
Dolní Újezd 155, 751 23
IČ: 030 77 373

Další naše weby jsou Leonardo hledá poklad
a web akce Dobývání Moravské brány.